از تراز خارج شدن دوربین در زمان برداشت

یکی از مشکلاتی که در زمان برداشت به دلیل محکم نبودن سه پایه ، خراب بودن پیچ های سه پایه ، شل بودن سه پایه و حواس پرتی و برخورد اپراتور با دوربین و…..  ممکن است رخ دهد، از تراز خارج شدن دوربین است که نشان دهنده این موضوع است که توجیه دستگاه از بین رفته است و در صورت ادامه برداشت و نادیده گرفتن آن ، نقاط برداشتی بعدی نسبت به نقاط  قبلی دچار دوران و جابجایی خواهند بود و به اصطلاح رایج ، نقاط برداشتی چرخیده است. این از تراز خارج شدن  با خطای تیلت در دوربین های نقشه برداری به اپراتور اعلام می گردد.  بیشتر اپراتور های کم تجربه ( به دلیل ترس از خراب شدن کار )  و یا برخی نقشه بردارن با تجربه ( به دلیل غرور ) دچار این اشتباه می شوند و با دوباره تراز کردن دوربین،  به برداشت ادامه می دهند. از تراز خارج شدن دوربین باعث خطا در نقشه برداری می گردد. پس چگونه می بایست با این موضوع برخورد کرد ؟ می توان برای برخورد با این مشکل دورویکرد  داشت:

  1. بهترین و عاقلانه ترین کار این است که بار دیگر دوربین را با استفاده از دو روش ترفیع یا مختصاتی توجیه کرده و دوباره به برداشت ادامه دهیم.
  2. در صورت انجام ندادن مرحله قبل : دوربین را با استفاده سه پیچ ترابرک تراز کنیم و حداقل 3 نقطه را که قبل از تراز خارج  شدن دوربین خوانده ایم را دو باره بخوانیم ( نقاط مشترک ) و شماره نقاط را از یک عدد متفاوت شروع کنیم و برداشت را ادامه دهیم . بعد از تخلیه نقاط و ورود در نرم افزار نقشه برداری نقاط مشترک را چک کنیم در صورت زیاد بودن خطا ها بین نقاط مشترک، نقاط ها برداشتی با شماره جدید را،  با استفاده دوران بر روی نقاط اولیه جانمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *