برداشت و یا پیاده سازی  اجزای ساختمان در نما

برداشت های رایج نقشه برداری و ترسیمات اکثراً در بعد مسطحاتی (X,Y)  انجام می گیرد . مشکل برداشت و یا پیاده سازی در نما یا کلا در ارتفاع،  به دلیل تغییر صفحه  اقفی با قائم  می باشد. به عبارت دیگر باید گفت که :  برداشت بر روی زمین در صفحه افق انجام می گیرد و در نرم افزار به صورت دو بعدی ترسیم میگیرد و ارتفاع به صورت اعداد نمایش داده می شود در حالتی که نما در بعد ارتفاع و عمود بر صفحه افق اجرا می گردد. نقشه برداری در بعد ارتفاع نیاز به یک تجسم فضایی دارد. برای بهتر مشخص شدن موضوع،  به یک مثال توجه کنید . فرض کنید بر روی یک دیوار ساختمان در ارتفاع 2 متر از معبر یک پنجره به طول و عرض 2*2 قرار داشته باشد(شکل زیر).

 

فرض کنید  شکل بالا یک نما روبروی از ساختمان با یک پنجره باشد. نقاط همرنگ برداشت شده دارای مختصات X, Y یکسان و ارتفاع متفاوت می باشند که این باعث می شود در نرم افزار این نقاط دو به دو بر روی هم بیافتند ( یا با فاصله خیلی کم از یکدیگر در حد میلیمتر) . که این باعث می شود که یک نقشه شلوغ از نقاط بوجود آید. پس سوال این است که چگونه می توانیم یک نمایش مناسب از نما را ارائه دهیم ؟

پاسخ به این سوال نیاز به خلاقیت نقشه بردار دارد. من بر اساس تجربه شخصی خودم از یک راه حل استفاده می کنم که در ادامه به آن می پردازم.

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری مهرماه 1398

راه حل برداشت در نما یا ارتفاع

جهت ترسیم در این بعد نیاز است که یک  سیستم مختصات جدید تعریف گردد. که محور y این سیستم مختصات  بر اساس ارتفاع و یا اختلاف ارتفاع نقاط  می باشد و محور X نشان دهنده فاصله نسبت به یک مسیر مشخص، می باشد.  همین روال برای برداشت و نمایش مقاطع مختلف تونل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جهت روشن شدن موضوع در ساختمان وموضوع نما سیستم مختصات جدید به شرح ذیل تعریف می گردد:

  • محور x : مرز بسته و بیرونی طبقه همکف یک ساختمان به عنوان مسیر تعریف می گردد. که از یک نقطه از ساختمان شروع می شود.  مقدار X هر نقطه همان کیلومتراژ مسیر می باشد. شکل زیر نمای از بالای یک طبقه همکف یک ساختمان می باشد که تمام شکستگی آن برداشت شده است. نقطه قرمز به عنوان مبدا می باشد و مسیر از این نقطه در یک جهت معرفی می گردد.

 

  • محور Y: این محور عمود بر محور x می باشد که در واقع از اختلاف ارتفاع هر نقطه نسبت به ارتفاع نقطه متناظر خود بر روی طبقه همکف بدست می آید .

در نتیجه بعد از مراحل بالا، برای هر نقطه برداشتی ، یک مختصات جدید بدست می آید که در فایل جدید وارد نرم افزار نقشه برداری می گردد. این روش به صورت تجربی بدست آمده است و قطعا روش های دیگر نیز وجود خواهند داشت.  می توانید مراحل صفر تا صد این راه حل وبرداشت و ترسیم  یک ساختمان  را با تهیه محصول ….. دریافت نماید.

3 thoughts on “برداشت و یا پیاده سازی  اجزای ساختمان در نما

  1. ابراهیم دوستی says:

    سلام
    میشه کمی بیشتر راجع به طراحی نما توضیح دهید،بعد از برداشت دقیقا فرمت نقاط را چطوری انتخاب کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *