آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

در نقشه برداری مثل هر شغل و حرفه دیگری نیاز است که مجوز کسب و کار یا همان پروانه اشتغال به کار صادر شود. این امر مهم توسط سازمان نظام مهندسی  ساختمان  انجام می گیرید. سازمان نظام مهندسی  جهت دادن پروانه به مهندسین ، هر سال اقدام به برگزاری  2 نوبت  ( برخی از سال ها کمتر یا بیشتر) آزمون می نماید. آزمون نظام مهندسی در چند گرایش عمران، معماری ، نقشه بردرای ، …. برگزار می گردد.  هریک از  مهندسین می تواند با دارا بودن شرایط شرکت در آزمون ( که در دفترچه بیان می گردد. جهت دانلود شرایط و دفترچه به سایت مراجعه نمایید ) ، با اخذ حداقل نمره 50 از 100  در آزمون ، اقدام به دریافت پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی پایه 3 نماید. در این مقاله سعی می شود که نکاتی را جهت بهتر پشت سر گذاشتن  آزمون مربوط به نقشه برداری ، شرح دهیم. امیدارم که این نکات  برای شما مفید باشد .

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری 1396 الی 1398

آزمون نقشه برداری یک آزمون جزوه باز (open book) می باشد آوردن ماشین حساب در این آزمون مجاز می باشد. هر نقشه بردار با داشتن مدرک لیسانس و گذراندن حداقل 3 از مدرک تحصیلی می تواند در این آزمون شرکت نماید . آزمون نظام مهندسی نقشه برداری شامل 60 سوال   تستی می باشد که باید در 180 دقیقه پاسخ داده شود  . سوالات در زمینه نقشه برداری عمومی، نقشه برداری  کارگاهی ، نقشه برداری مسیر، ژئودزی ، فتوگرامتری ، GIS  ، RS، دستور العمل همسان نقشه برداری ( معمولا از جلد 1 الی 7  معروف به نشریه 119 میباشد – جهت دانلود این دستورالعمل ها می توانید بر روی  لینک  دانلود کلیک نمایید). در چند سال اخیر روند سوالات ( سوال 95 تا کنون )  از نقشه برداری کارگاهی و بیشتر اجرایی به به سمت سوالات تخصصی تر و یا به عبارت دانشگاهی و تئوری سوق پیدا کرده است که این امر باعث کاهش قبولی و دلسرد شدن مهندسین شده است. اگر شما جز مهندسین هستید که چندین بار امتحان داده اید و هنوز موفق به قبولی نشدید ادامه این مطلب را از دست ندهید و تا آخر همراه ما باشید.

چگونه باید به سوالات پاسخ داده شود؟

براساس بررسی های که من از آزمون سال 1396 الی 1398 انجام داده ام . می توان سوالاتی را در سه دسته تقسیم بندی کرد : دسته اول: سوالات راحت که کمتر از 2 دقیقه حل می شود دسته دوم : سوالاتی هستند که بین  2 الی 3 دقیقه حل می شود و دسته سوم : سوالاتی هستند که حداقل 3 الی 7 دقیقه نیاز به زمان دارد. تقریبا 50 درصد سوالات در دسته اول و 40 درصد سوالات در دسته 2 و فقط 10 درصد سوالات در دسته سوم قرار می گیرد. لازم است به یک نکته مهم اشاره کنم و آن این است که جهت قبول شدن به حداقل 50 درصد از سوالات باید درست پاسخ داده شود . از طرفی به دلیل نمره منفی به ازای هر 3 جواب غلط یک جواب صحیح حذف می گردد.  تجربه نشان داده است که اگر به 42 سوال به طور تقریبا مطمئن پاسخ دهید احتمالا قبولی شما  بالای 95 درصد است . اگر شما جز آن دسته از مهندسین هستید که فکر می کنید باید از سوال یک تا 60 را به ترتیب حل نمائید مطمئن باشید که در این آزمون مردود خواهید شد و باید هر چه سریعتر این عادت بد را کنار بگذارید. برخی از سوالات وجود دارد که اشتباه هستند و بعدا حذف می گردند و برخی اصلا جواب ندارند که این سوالات  کلی از زمان شما را تلف می کند. در نتیجه عقل حکم می کند تا ابتدا سوالات دسته اول ، سپس دسته دوم و در آخر دسته سوم را حل نمایید . البته توصیه من عدم حل سوالات دسته سوم می باشد. طبق  اطلاعات گفته شده ،  شما می توانید تقریبا به 54 سوال پاسخ دهید. البته از این 54 سوال شما فقط 42 الی 45 سوال را حل کنید قبول هستید . پس می توان گفت شما برای حل 45 سوال 180 دقیقه وقت دارید که به هر سوال 4 دقیقه می رسد البته اگر بخواهیم دقیق تر بگویم شما برای 30 سوال به 60 دقیقه و برای 15 سوال دوم 120 دقیقه زمان خواهید داشت که این زمان مناسبی می باشد.

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری 1396 الی 1398

منابع  آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

یک سوال مهم که اکثر مهندسین با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که : چه منابعی را برای آزمون نظام مهندسی بخوانیم ؟ از کدام مطالب سوال می آید ؟ جهت پاسخ دادن به این دسته از سوالات ، باید ابتدا آزمون های 4  الی 5 ساله سال اخیر را بررسی کنیم . با بررسی این موارد خواهیم فهمید که از کدام مطالب بیشتر سوال می آید و کدام مطالب مورد نظر طراح می باشد. من پس از بررسی آزمون سال 1396 الی 1398 مهرماه در رشته نقشه برداری به موارد زیر رسیدم که با شما به اشتراک می گذارم :

سال 1396-مهرماه

نقشه برداری عمومی :  بحث مقیاس (2)- دقت نسبی و خطا(4)- ترازیابی مستقیم و مثلثاتی  (8)- محاسبه حجم و مساحت مقاطع (3)- مسیر و قوس ها (3)- ژیزمان و پلیگون- زوایه یابی  (8)- متفرقه( شامل تعاریف نقشه برداری – شیت بندی ، آزیموت ها و…) (6) دستورالعمل همسان نقشه برداری (5)

ژئودزی ( 8سوال ): مباحث GPS ( معادلات و مشاهدات) و تعاریف سیستم تصویر و تعاریف اولیه ژئودزی

GIS  و فتوگرامتری به ترتیب 3 الی 5 سوال می باشد. سوالات فتوگرامتری بیشتر در بحث مقیاس پرواز، جابجایی ناشی از ارتفاع ، پوشش عرض و طولی می باشد در برخی از موارد شامل فتو گرامتری تحلیلی می شود . 5 سوال نیز همیشه از مقرارت ملی ساختمان میباشد.

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری 1396 الی 1398

سال 1397-اردیبهشت و بهمن  به صورت متوسط

نقشه برداری عمومی :  بحث مقیاس (3)- دقت نسبی و خطا(6)- ترازیابی مستقیم و مثلثاتی  (8)- محاسبه حجم و مساحت مقاطع (2)- مسیر و قوس ها (7)- ژیزمان و پلیگون- زوایه یابی  (11)- متفرقه( شامل تعاریف نقشه برداری – شیت بندی ، آزیموت ها و…) (4) دستورالعمل همسان نقشه برداری (1)

ژئودزی ( 6سوال ): مباحث GPS ( معادلات و مشاهدات) و تعاریف سیستم تصویر و تعاریف اولیه

GIS  و فتوگرامتری به ترتیب 6 الی 1سوال می باشد. سوالات فتوگرامتری بیشتر در بحث مقیاس پرواز، جابجایی ناشی از ارتفاع ، پوشش عرض و طولی می باشد در برخی از موارد شامل فتو گرامتری تحلیلی می شود . 5 سوال نیز همیشه از مقرارت ملی ساختمان میباشد.

سال 1398-مهرماه

نقشه برداری عمومی :  بحث مقیاس (1)- دقت نسبی و خطا(8)- ترازیابی مستقیم و مثلثاتی  (12)- محاسبه حجم و مساحت مقاطع (2)- مسیر و قوس ها (2)- ژیزمان و پلیگون- زوایه یابی  (8)- متفرقه( شامل تعاریف نقشه برداری – شیت بندی ، آزیموت ها و…) (3) دستورالعمل همسان نقشه برداری (3)

ژئودزی ( 9سوال ): مباحث GPS ( معادلات و مشاهدات) و تعاریف سیستم تصویر و تعاریف اولیه

GIS  و فتوگرامتری به ترتیب 1 الی 6سوال می باشد. سوالات فتوگرامتری بیشتر در بحث مقیاس پرواز، جابجایی ناشی از ارتفاع ، پوشش عرض و طولی می باشد در برخی از موارد شامل فتو گرامتری تحلیلی می شود . 5 سوال نیز همیشه از مقرارت ملی ساختمان میباشد.

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نقشه برداری 1396 الی 1398

نتیجه گیری

با درنظر گرفتن موارد بالا می توان گفت برای نقشه برداری و بحث خطا کتاب نقشه برداری آقای محمود دیانت خواه یا هر جزوه ای که نقشه برداری عمومی 1 و 2 دانشگاه باشد به همراه جزوه ئتوری خطا ها مناسب می باشد اما من کتاب محمود دیانت خواه رو توصیه می کنم .  در مورد ژئودزی ، بهترین جزوه جزوه ژئودزی 1 دکتر نجفی و جزوه GPS  مرضیه باعث است . در مورد فتوگرامتری ، مباحث اولیه فتوگرامتری و بخشی از فتوگرامتری تحلیلی به صورت جزوات دانشگاهی کافی می باشد. GIS جزوه خاصی ندارد و نیاز به داشتن دانش اولیه و مباحث مقدماتی اولیه GIS می باشد. جزوه دکتر نجفی و جزوه GPS دکتر مرضیه باعث  در لینک زیر آماده است .

دانلود پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی -نقشه برداری -مهر 1400

دانلود پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی -نقشه برداری -مهر1399

دانلود جزوه ژئودزی 1 دکتر نجفی – رایگان

دانلود جزوه GPS  دکتر مرضیه باعث – رایگان

5 thoughts on “نکات مهم آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

 1. مریم says:

  سلام باتشکر از مطالب مفیدتون جناب مهندس ، یک سوالی داشتم،آزمون نظام مهندسی مهر 99، تعدادی از سوالات مربوط به ماهواره ها بود ، ممنون میشم راهنمایی کنین ک از چ منابعی باید مطالعه کنیم؟

  • سید علی نوری
   سید علی نوری says:

   سلام وقت شما بخیر
   متاسفانه در مورد بخش سوالات مربوط به تصاویر ماهواره ای و نقشه ها منبع خاصی وجود ندارد و این اطلاعات به صورت اطلاعات مقدماتی در زمینه رشته RS می باشد . به نظر من باید شما در مورد اکثر ماهواره که وجود داره جستجو کنید و مشخصات ارتفاعی و مسطحاتی و دقت های آن ها را پیدا کنید و سپس با ترکیب این اطلاعات و اطلاعات بیان شده در نشریه 119 جلد 6 به یک سری اطلاعات مناسب در این زمینه برسید که بتوانید به برخی از این سوالات جواب بدهید ( من خودم از این روش استفاده کردم ) . درضمن باید یادآور شوم که تعداد این سوالات به نسبت کل سوالات قابل اغماض می باشد که تعداد این سوالات در بیشتر آزمون ها کمتر از 6 سوال یا در برخی موارد 3 سوال می باشد. تا هفته جدید جواب تشریحی سوالات آزمون مهر 99 نیز روی سایت قرار می گیرد.
   موفق باشید

 2. زهرا says:

  سلام وقتتون بخیر،در پاسخ های تشریحی شما برای مهر 99 جواب سوالات با جواب سازمان یکی نبود،علت چیست؟

  • سید علی نوری
   سید علی نوری says:

   سلام – وقت شما هم بخیر
   ابتدا بفرمائید منظورتون کدام سوالات هست ؟
   برخی سوالات جوابهای اشتباه دارند که در هر سوال دلیل آن گفته شده است . البته شما اگر سوال خاصی مورد نظرتون هست بفرمائید تا در خصوص آن جواب بدم
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *